Megengedhetetlen burkolási hibák

Nagy körültekintéssel kell kiválasztanod azt a burkoló szakembert vagy céget, akire rábízod a burkolási munkát, akinek kifizeted a munkáját, mert a legtöbb hiba csak évekkel később fog kiderülni. De hogyan tudod ezt kivédeni, és melyek a leggyakoribb burkolási hibák?

burkolasi_hibak

A burkoló kiválasztása

Csak egyféleképpen tudod kivédeni a burkolási hibákat. Úgy, ha jól választasz burkolót. De azt hogyan kell – teheted fel jogosan a kérdést és nincs rá egzakt válasz, csak iránymutatás. Mi semmiképpen sem választanánk – például teraszburkolásra – a Józsit, akiről azt mondják, hogy mindenhez (is) ért.

A teraszodról van szó, szakemberrel kell leburkoltatnod.

De van még egy jó hírünk: mivel tudjuk melyek a leggyakoribb burkolási hibák, amelyek miatt rémálommá válik a burkolás, ezért nem fogjuk ezeket elkövetni. Összegyűjtöttük Neked őket.

Burkolási hibák

Különös pszichológiája van a burkolási hibáknak, mert a legtöbb oka az egyszerű figyelmetlenség, vagy a kapkodás. És az, hogy a szakember spórolni akar az anyag minőségén és mennyiségén. (Például S1Q2-es ragasztó kell kültérre, ráadásul duplán, mert meg kell kenni mind a burkolatot, mind a felületet.

Aki ezt nem csinálja, nem ilyen ragasztót használ az ő maga is pontosan tudja, hogy 2-3 szezont fog kibírni az a kültéri burkolat, amit csinált. Íme a leggyakoribb hibák, amiket mi biztosan elkerülünk.

1: A kopogó  járólap

Az egyik legbosszantóbb – rejtett - hiba. Olyan, amit lehet, hogy évekig nem veszel észre, de ha igen onnantól minden nap idegesíteni fog. A kopogó járólap hiba azért bosszantó, mert egy kis odafigyeléssel megelőzhető lehetett volna.

Akkor kopog a padlólap, ha nem került alá megfelelő mennyiségű ragasztó. Vagy feljött. Ettől keletkezik egy kis buborék a burkolat alatt, és ott üreges lesz. Sokáig nem veszed észre, mert mi okod lenne kopogtatni a padlót: de ha egyszer megteszed és megtalálod a hibát, onnantól zavarni fog.

Ráadásul ez a hiba csökkenti a járólap élettartamát, hisz előbb-utóbb eltörik vagy elreped. Persze, ha van tartalék kicseréltetheted, de egy ilyen pici munkára nehéz lesz bárkit találnod. (Abba meg biztos lehetsz, hogy a helyi Józsi aki lerakta, már elérhetetlen.)

2: Amikor felfagy a burkolat.

Ez is egy olyan tipikus hiba, amely egyszerűen elkerülhető lehetett volna. A burkolatod azért fagy fel, mert nem megfelelően választotta ki a mester a ragasztót és/vagy a dilatációra sem figyelt. A letett padlólap egyszerűen nem bírja el a hőingadozásból adódó különbségeket ezért elkezd a burkolat repedezni, törni, felfagyni.

A dilatációs mozgást egyébként a ragasztónak és a fugának kellene tudni kiegyenlíteni a dilatációs réssel, dilatációs rést a fal mellett szoktunk hagyni, és a fuga erre való, de ha ezt nem jól számoltak ki, elfelejtették, vagy nem tulajdonítottak neki jelentőséget, akkor fel fog fagyni. 

A kültéri felfagyást egyébként legtöbb esetben a nem megfelelően felkent és megválasztott ragasztó idézi elő, ami egész egyszerűen elenged a hőtágulás következtében, nem tudja követni a csempe mozgását. Sok helyen probléma az is, hogy nem kültérre való járólapot tesznek kültérre.

3: A nem megfelelő  lejtés

Ez is egy egyszerű hiba, aminek meg sem szabadna történnie, de láttunk már olyat, hogy a nyitott teraszokon nem a terasztól kifelé folyik a víz, hanem a ház felé, és a teraszajtó küszöbje fogja meg (vagy akár rossz esetben be is folyik a házba).

Ez a hiba abból alakul ki, hogy a mester rosszul számolja ki a teraszburkolat „esését”, ami méterenként minimum ½ centiméter. Ezt Te (és senki) nem érzi meg, de elég ahhoz, hogy a víz lefolyjon a teraszról a lábazat felé. De semmiképpen sem az ajtó felé. Vízmértékkel mindenki ellenőrizheti

4: Amikor felpúposodik a lerakott burkolat

Amikor a szakember lerakja a burkolólapokat, (például a teraszodon amire süthet a nap nyáron) számolnia kell azzal, hogy a járólap télen hideg lesz, nyáron pedig akár 60-70 fokosra is felmelegedhet.

Egyszerűbben: a burkolat télen összemegy, nyáron tágul. Igazából akkor is, ha van, és akkor is, ha nincs helye, mert ez utóbbi esetben csinál magának úgy, hogy „felpúposodik”. Ez megint a dilatációs hibára vezethető vissza. Legtöbbször az a gond, hogy a mester elfelejtett helyet hagyni a fal és a padlólap között, ezért arra nem tud tágulni.

Kénytelen valahol máshol. És ott fogja ezt megtenni, ahol a legkevesebb vagy legrosszabb a ragasztás. (Persze felpúposodhat még attól is, ha víz kerül alá, de erre kisebb az esély.) Nálunk ilyen hiba nem fordulhat elő, ismerjük a megoldásokat.

5: Amikor eltűnik  a fuga

Szerencsére talán egy javítható hiba, de láttunk már olyat, hogy egész egyszerűen kiporlik a fuga a járólapból, azaz szinte kisöpröd, eltűnik. Ilyen akkor történik, ha a mester nem tartotta be a fugára vonatkozó bedolgozási és keverési ajánlásokat, túlzóan elhígította a fugaanyagot.

Az ilyen hiba azért bosszantó, mert öncélú: valószínűleg azért tette a mester mert a „folyékonyabb” fugával könnyebb volt dolgozni. És olcsóbb. A probléma utólagos fugázással, javítással megoldható, de jogosan vetődhet fel Benned, hogy miért nem elsőre csinálta meg rendesen a szaki?

Ezért gond a burkolási hiba

Nem csak azért, mert anyagi kárt okozhat Neked (és bosszúságot is), hanem azért is, mert a burkolódat nehéz lesz visszahívni oda, ahol már dolgozott és szembesíteni a hibájával.

Azt pedig, hogy az elkészített munkájára garanciát is vállaljon a mester, végképp nehéz egy – számla nélkül készült teraszon - érvényesíteni.

  • Blikk
  • PiacProfit
  • ProfitLine
  • KNK
  • 10perc
  • Kanizsainfo