Tetőépítés, tetőfedés
Komplett tetőépítés és tetőfelújítás – garanciával, tapasztalattal!
Lapostetők és magastetők kivitelezése gyors határidővel, nagy kapacitással, országosan.
Új tetőépítményeket és korszerűsítést egyaránt vállalunk.
Beázott tetők, tetőbővítések, bádogos, tetőfedő, vagy fedélszéki munkák egyaránt a portfóliónkba tartoznak, ingyenes árajánlattal, helyszíni felméréssel állunk rendelkezésedre.
- Ha megbízható, minőségi és tapasztalattal rendelkező tetőfedőt, ácsot keresel, megtaláltad
- Cégünktől ingyen kérhetsz tanácsot, különösen, ha családi ház vagy ipari épület tetőfedéséről vagy felújításáról van szó – állunk rendelkezésedre
- 30-tól 11.000 nm tetőfelületig rendelkezünk referenciákkal
- A munka jellegétől függően fedélszéki tervet, vagy gyártmánytervet készítünk, faipari mérnök tervezői kapacitással
- Acélszerkezetes tetők építését is vállaljuk
Kisebb munkákban is számíthatsz ránk:
- Fedett terasz építése
- Pergolás terasz építése
- Fa nyílászárók gyártása, beépítése
- Télikertek építése
- Kerti pergolák, gazebók
- Favázas garázsok, kocsibeállók létrehozása
Lássuk milyen fajta tetőfedések közül válogathatsz, és melyik milyen áron van? Melyiket mikor érdemes választani?
Cserepeslemezes tetőfedés
A cserepeslemezes tetőfedés az egyik legnépszerűbb tetőfedési alternatíva, mivel csak természetes anyagokat tartalmaz, esztétikailag is szép látványt ad, tartós és időtálló. Megbízható befektetés, és még az ára is kecsegtető.
A cserepes lemez felrakással szolid, magas homlokzatú, könnyed és ízléses tetőt kaphatunk eredményül. Fontos előnye még, hogy gyorsan elkészül, így kiváló megoldás jelent, ha sürgősen kell beköltözni a házba, és a felújítással minél gyorsabban szeretnénk haladni. Ez arra az esetre is érvényes, ha a tető megsérül, beázik, mert ebben az esetben hatalmas segítséget jelent, hogy az előre legyártott cserepes lemezek azonnal készen állnak a felrakásra, és akár pár munkanap alatt elkészülhet az új tető.
A cserepeslemeznek talán egyetlen hátránya, amit meg lehet említeni, hogy eső esetén kissé zajos. Ám ezt a kis gondot könnyedén megoldhatja egy alá-fóliázás és szigetelés. Ezt leszámítva, ahogy már leírtuk, a cserepes lemez kiváló megoldás, ha gyors tetőfedésről van szó, esztétikus és hosszú életű, természetes anyagból készült, és kiemelkedően jó ár-érték aránnyal rendelkezik, így egy szép és otthonos családi háznak elmaradhatatlan kiegészítője lehet.
Cserepeslemez általános ára : körülbelül 10.000 HUF+ÁFA /nm
Állókorcos, korcolt lemezes tetőfedés
Az állókorcos tetőfedés technológiájából adódóan kiváló megoldás lehet a nagyobb térfogatú tetők fedésére, burkolására. A korcolt tetőfedést továbbá ajánlják még a minimalista és alacsony hajlásszögű házak tetőinek fedésére, de kiváló szerkezete miatt bármilyen típusú tetőfelület fedésére is alkalmas.
A korcolt lemezek legnagyobb pozitívuma, hogy tized annyi a tömegük, mint a hagyományos cserepeknek. Emellett kiemelkedő az időtállóságuk, és még a legzordabb időjárási körülménynek is ellenállnak, mint az erős szél, erős havazás és eső vagy jégeső.
Az állókorcnak két fajtája van, az egyszeres derékszögű és a kettős állókorc. Az egyszeres derékszögű állókorcot >= 46,6 % (25°) tetőhajlásszög esetén ajánlják, tehát a meredekebb, manzárd tetőtípusokra, illetve a homlokzat felületek fedésére. A kettős állókorcot pedig a 17,6 % (10°)<= tetőhajlásszög alatt ajánlják minden tetőfelületre.
Az állókorcos technika tehát kiváló megoldást nyújt, ha strapabíró megoldást szeretnénk.
Általános állókorcos tetőfedés ár: körülbelül bruttó 15000-17000 Ft /nm
Zsindelyes tetőfedés
A zsindelyes tetőfedés az egyik legidőtállóbb megoldás. Mivel nagyon sokféle zsindely közül választhatunk, könnyedén megtalálhatjuk a nekünk legideálisabbat. A legolcsóbb zsindelyek például négyzetes formájúak, ám egyszerűségüktől függetlenül is esztétikus eredményt kaphatunk. A térhatású zsindelyek ára kicsivel magasabb, mint a legtöbb tetőfedési alternatíva, de ennek oka a modern, esztétikus kinézet, és hogy többféle védelemmel is ellátják őket. A zsindelyes tetőfedés élettartama így minimum egy évtizeddel hosszabb, mint a legtöbb tetőé. A legdrágább zsindelyeket pedig már prémium zsindelyeknek hívjuk, melyek egytől-egyik egyedi szépségűek, emiatt is a legfelsőbb árkategóriába tartoznak.
Közepes árkategóriájú zsindely árak:
- 50m2 alatti tetőkre – 3300-3500 Ft/m²
- 50-100m2 közötti tetőkre – 3100-3300 Ft/m2
- 100-150m2 közötti tetőkre – 3000-3100 Ft/m2
- 150m2 feletti tetőkre – 2900-3000 Ft/m²
Magas árkategóriájú prémium zsindely árak:
- 50m2 alatti tetőkre – 5200-5400 Ft/m²
- 50-100m2 közötti tetőkre – 4800-5200 Ft/m²
- 100-150m2 közötti tetőkre – 4600-4800Ft/m²
- 150m2 feletti tetőkre – 4400-4600 Ft/m2
Trapézlemez tetőfedés
A trapézlemezes tetőfedést az ipari épületek, tárolók és garázsok fedésére ajánlják. Négyzetméter ára nagyon gazdaságos, időtállósága és strapabírása pedig kiemelkedő.
Általános trapézlemez ár: 30m2 alatti rendelés esetén 10 000 HUF+ÁFA /nm
Ácsmunkák
Ácsmunka típusai:
- Új tetőszerkezet építése családi házaktól az ipari létesítményekig
- 30-tól 11.000 nm tetőfelületig rendelkezünk referenciákkal
- Sérült tetők javítása
- Beázások megszüntetése
- Garázstetők építésével is foglalkozunk (trapézlemez, zsindely).
- Az ország minden pontján.
Lapostető szigetelés
Ácsolt szerkezetek építése
Szeglemezes tetők gyártása és építése
Munkáinkhoz a feladat típusától függően fedélszéki tervet is készítünk. Faipari mérnök tervezői kapacitással is rendelkezünk.
Megrongálódott, beázott, sérült tetők vagy tetőszigetelések esetén azonnal hívhatsz minket, munkatársaink rövid időn belül megérkeznek, és a sérült tető felmérése után rövid határidővel megkezdik a felújítást.
Kisebb munkákban is számíthat ránk:
- Fedett terasz építése
- Pergolás terasz építése
- Fa nyílászárók gyártása, beépítése
- Télikertek építése
- Kerti pergolák, gazebók
- Favázas garázsok, kocsibeállók létrehozása
Tetőszerkezet típusok (ácsmunka)
Lakossági tetőfedés
Cégünk nagy tapasztalattal rendelkezik a családi és társasházak tetőszerkezetének építésében és régi tetők felújításában kész tervek alapján, vagy saját tervezéssel.
Ipari tetőfedés
Vállaljuk ipari épületek tetőfedését és felújítását, nagy volumenű tetőmunkákat. Az ajánlatkérés itt is ingyenes. Igény esetén a tervezést és a kivitelezést is egy kézben vállaljuk. 11.000 nm tetőfelületig rendelkezünk referenciákkal.
A tetők fajtái (ácsmunka)
Az épület részeként a tető az, ami a legnagyobb külső és belső erőhatásoknak van kitéve (szélteher, hóteher, stb.).
A tetők két fő típusa magastetők, és a lapostetők
A tető hajlásszögét (α)-val jelöljük, ami alapvetően a tetősíknak a vízszintes síkkal bezárt szöge. A tető hajlásszöge nemcsak az épület esztétikáját befolyásolja, de a létesítmény tömegére nézve is lényeges, illetve az időjárási körülményeknek is ellen kell állnia.
A tetőtípusok hajlásszög szerinti csoportosítása:
- alacsony hajlású tető (lapostető) α < 5°
- kis hajlású tető 5° < α a <16°
- közepes hajlású tető ( magastető) 16° < α < 45°
- meredek hajlású tető α > 45°
Mit nevezünk magastetőnek?
A közepes és meredek hajlású tetőket (α > 16°) magastetőknek hívjuk. A magastető az egyik legelterjedtebb tető fajta, hagyományos típusnak számít, szerkezetéből adódóan jól kialakítható benne a padlástér vagy tetőtér.
Tetőtípusok csoportosítása a szerkezetük alapján:
- Egyhéjú és kéthéjú tetők
Az egyhéjú tetők kiépítése lehetőséget ad arra, hogy a belső és a külső légteret egyetlen, lefedő szerkezet válassza el egymástól, ami lehet egy vagy többrétegű is. Ha ez a szerkezet többrétegű, akkor nincs légtér a rétegek között.
A kéthéjú tetők esetében a tetőszerkezetét három, egymástól elválasztott réteg alkotja. Ezek az alsó és a felső héj. Ennél a típusnál a rétegei között van légtér.
- Hidegtetők és melegtetők
A hidegtetők olyan kéthéjú tetők, melyek úgy lettek kialakítva, hogy a felső és alsó héj közötti levegőréteg közvetlen kapcsolatban van a külső légtérrel. Ennek a levegőrétegnek a hőmérséklete, nedvességtartalma majdnem azonos a külső levegőével.
A melegtető ezzel szemben olyan egyhéjú tető, melyeknél csak a felső tető felület érintkezik a külső légtérrel. Mindkét típusú tető egyaránt lehet magas- és lapostető, de a legtöbb magastetős épület tetőtere rendszerint hidegtető, mivel ennek a tetőtere nincs beépítve.
Tetőszerkezet típusok (ácsmunka)
A tetőforma kiválasztásánál szintén nem elég csak az esztétikai szempontokat figyelembe venni, ennél sokkal fontosabb tényező az épület alaprajza, tömege az időjárási körülmények, a tervezett héjalóanyag fajtája és nem utolsósorban a környezet építészeti stílusa.
Tetőformák típusai:
- sátortető
- nyeregtető
- élnyeregtető
- kontyolt tető (kontytető)
- manzárdtető
- toronytető
- kúptető
- kupolatető
A sátortető négy vagy öt tetősíkkal határolt tetőidom, amin a síkok háromszög alakban futnak össze. Általában négyszög vagy hatszög alaprajzú épületre építik.
A nyeregtető az egyik legelterjedtebb és legegyszerűbb szerkezetű tetőforma, melyet két azonos, vagy eltérő hajlásszögű tetősíkkal kötnek össze, a végeit pedig oromfalak zárják le. Legtöbbször téglalap alapú házakra építik.
A félnyeregtetőt egyetlen tetősíkkal és tűzfallal kötik össze, melyeknek itt is oromfalat zárják le a végüket.
A kontyolt tető is egyfajta nyeregtető, amit háromszög alakú tetősíkok kötnek össze az oromfalai végén.
A manzárdtetőt tört felületű tetősíkokkal határolják. Ma már nem annyira elterjedt, főleg tetőtér beépítések esetén alkalmazzák, mert helykihasználási szempontból előnyös.
A toronytető a legnagyobb magasságú sátortető. A tető magassága a szélességi méretnek legalább a kétszerese.
A kúptető kör alaprajzú sátortető.
A kupolatető kör vagy sokszög alaprajzú, íves felületű sátortető.
A fedélszerkezetek szerkezeti elemei
Elhelyezkedésük szerint jellemzően háromféle szelement különböztetünk meg: a talpszelemeneket a székszelemeneket és a taréjszelemeneket.
- A talpszelemen segítségével erősítik a tetőszerkezetet a vasbeton koszorúhoz, amit tőcsavarok segítségével rögzítenek. A talpszelemen a fedélszék alsó két élében helyezkedik el.
- A székszelemen vagy középszelemen a szarufákat támasztja alá, és a székoszlopokra támaszkodik. Ezen kívül hosszirányban is merevíti a tetőszerkezetet.
- A taréjszelemen a tető felső élénél található. Ennek segítségével egyenesítik ki és merevítik a tető gerincét. Ehhez tartozik a középszelemen, ami hosszirányban merevíti a tető gerincét.
A tetősíkot a szarufák alkotják, erre erősítik fel a léceket, melyekre pedig fel lehet építeni a tető héjazatát. A szarufa alul a talpszelemenre, középen és felül pedig a taréjszelemenre csatlakozik.
A tetőszerkezet elemei, feladati, fogalmai
Mi az a fedélszék?
A fedélszék olyan gerendasoros egyesített szerkezet, amelynek minden szaruállását kötőgerenda köti össze. Az üres fedélszék a legegyszerűbb hagyományos szerkezettípus, már a középkorban is sok ház így épült fel. Két szarufából és a kötőgerendából vagy szilárd födémből áll.
A kötőgerenda feladata: A kötőgerenda a fedélszék alsó csúcsait köti össze, de egyes fedéltípusnál födémgerendaként is funkcionál. A kötőgerenda és a két szarufa egymáshoz csatlakozik, és egy zárt háromszöget alkot. A vasbetongerendás födémeknél általában kihagyják ezt a gerendát, és szerepét e a koszorú és a vasbeton födém veszi át.
A székoszlop, vagy állószék feladata: a székoszlop vagy állószék a főszaruállásoknál helyezkedik el, rendszerint függőlegesen rögzítik, ritkábban ferdén. Fontos szerepe van, mert alátámasztja a középszelement, így át terheli a tető terheit a födémre vagy a kötőgerendára. A székoszlop magasságában alkalmaznak még egy fogópárt, (a tető szerkezeti részén két párhuzamosan futó palló) ami a taréjnál köti össze a szarufákat. A fogópárok minden főszaruállásban megtalálhatóak, szintén fontos a szerepük, mert keresztirányban merevítik a tetőszerkezetet.
A torokgerenda feladata: A torokgerenda minden torokgerendás fedélszerkezetnél megtalálható a szaruállásokban. A székoszlophoz és a középszelemenhez kapcsolják, így egy háromszöget kapnak, ami hosszirányban merevíti a tetőszerkezetet.
A dúc és a viharléc feladata: A dúc egy támasztógerenda, ami a szarufával párhuzamosan helyezkedik el. A kötőgerendához kapcsolódóan a székoszlopot támasztja meg úgy, hogy azokkal zárt háromszöget alkot. A dúcnak a keresztirányú merevítésben van fontos szerepe. A viharléc fogja össze a szarufákat átlós irányban. Akkor használják, amikor felállítják a fedélszékeket, de ez alapvetően egy ideiglenes rögzítés.
A sárgerenda feladat: A sárgerenda a falazat tetején fut végig, amire a fedélszék gerendáit támasztják fel. Erre támasztja meg a fedélszék gerendáit, fontos szerepe, hogy a fedélszék terheit átvegye.
Bádogos munkák
A bádogos munkákat két kategóriába szokták sorolni. Ezek a tetőbádogozás és az épületbádogozás.
Az épületbádogozásba beletartozik a fémlemez és cserepes lemezfedés kivitelezése.
A bádogosmunka egyik nagyon fontos feladta, hogy a tetőszerkezet vagy épületszerkezet csatlakozási pontjai vízmentesek legyenek, illetve hogy kellő szakértelemmel alakítsák ki a csapadékelvezetést.
Bádogmunkának számít még:
- az ablakpárkányok kialakítása
- függő és fekvőeresz csatornák építése
- kémény és falszegélyek építése
- az orom, ereszszegélyek, lefolyók, vízgyűjtők, kiköpők, hajlatbádogok, véglemezek, szegletdíszek és tetőkibúvók építése
- a homlokzatburkolatok, csővezetékek borításai
- a szellőzés berendezések csöveinek kivitelezése is
Továbbá a bádogmunkák közé sorolható az egyéb bádogos szerkezetek javítása, és új szerkezetek kialakítása, gyártását és beépítése.
Bádogozáskor használt lemezek készülhetnek, horganylemezből, alumínium lemezből, horganyzott acéllemezből vagy vörösrézből. A legkorszerűbbek olyan ötvözetekből, mint az alucink, titáncink, vagy lakkozott termékek.
A fémlemezeket főként korcolásos és szegezéses technikával forrasztják egymáshoz, de ritkább esetben előfordulhat a ragasztás is. Az épület szegélyeinek bádogozása különös odafigyelést igényel, mert ha a vízorr nincs megfelelően kialakítva, a csapadék károsíthatja a vakolatot és a falat.
A szegélyek, vápák, függőereszek, fekvőereszek, lefolyók, lemezfedések bádogozása nagyon fontos részét képezik a tetőfedésnek, ezért nagy szakértelmet igényelnek.
Bádogos szerkezetek ellenőrzése, karbantartása
Ahhoz, hogy a tetőszerkezet hosszú életű maradjon, nagyon fontos, hogy olykor-olykor karbantartót hívjunk. Például a hőingadozás hatására a toldások elrepedhetnek, és ilyenkor a javításhoz korcolást vagy dilatációs szalag elhelyezést kell alkalmazni. Az eresz, fekvőereszcsatornák, vápák csatlakozásánál pedig esős időben előfordulhat a repedés vagy az elemek szétcsúszása, melyet forrasztással lehet megjavíttatni. Hogy megőrizzük a tetőszerkezet épségét, arra is oda kell figyelnünk, ha a tetőhöz túl közel nőttek a fák ágai. Ugyanis viharos, szeles időben ezek az ágak is megrongálhatják a tetőt és az ereszt vagy lesodorhatják és összetörhetik a cserepeket. Egy leeső cserép pedig életveszélyes is lehet, ezért fontos, hogy minél előbb lenyessük ezeket a tetőre lógó vagy ahhoz közel nyúló ágakat. Szintén fontos, hogy eltávolítsuk az ereszcsatornából a belehullt leveleket ősz végén, mert ezek télre megfagynak, eltömítik az ereszcsatornát, és rosszabb esetben le is szakadhat az ereszcsatorna.