Vízszigetelés utólag

Bár vészjóslóan hangzik, és kétségtelenül aggodalomra adhat okot az utólagos vízszigetelés szükségessége, de ma már rutineljárás, olyan, amelyet bármikor biztosan és eredményesen bevethetünk akkor, ha vizes, penészes, dohos a házunk fala. De mi ez, miért lett vizes, és hogyan tudjuk megoldani? Mindent elmondunk.

A doh

Ha jártál már régi pincében vagy olyan öreg házban, ahol olyan párás volt a levegő, hogy szinte kellemetlen volt levegőt venni, akkor tudod, hogy milyen az, amikor a házban (pincében) magas a páratartalom.

Az a kisebbik baj, hogy ez kellemetlen, a nagyobb baj az, hogy kell, hogy legyen egy oka, és azt az okot meg kell szüntetni. De miért? Mi a baj a magas páratartalommal?

Egyrészt az atkák és a gombák, amelyek elszaporodnak. Másrészt a penész, amelyik akár komoly egészségkárosodást is okozhat (azon túl, hogy nem megnyugtató látvány) harmadrészt a vírusok és a közérzeted. (Arról most nem is beszélünk, hogy a magas páratartalomban előbb utóbb mindened tönkremegy: a bútoraid, nyirkosak és dohszagúak lesznek a ruháid is, és minden, amihez hozzáérsz nedves).

utolagos-vizszigeteles

Mi lehet a magas páratartalom oka?

Ha a magas páratartalom nem egy vis maior helyzet miatt van (azaz nem volt csőtörés nálad, nem ázott el a ház, nem látsz a tetőn egy lukat ahol folyik a víz) tehát nem egy látható hiba eredménye, akkor – esélyes – hogy vizesedik a falad.

Ez rosszul hangzik, és – valljuk be – az is.

Ilyenkor (hacsak nem a falban történt csőtörés, vagy nem ott szivárog a víz) valószínűleg alulról vizesedik a házad. Mivel nincs vízszigetelés, a falak egyszerűen felszívják a talajból a vizet. Ezt egy ideig nem látod, nincs külső jele, csak azt érezheted, hogy valamiért fullasztóan magas a házban a páratartalom. Aztán előbb utóbb kicsapódik a víz a falakra is, salétromosak lesznek, és látszik, hogy éppen meddig „vizes”. De mit tudsz tenni ellene?

Ezt tudod tenni a vizes falak ellen

Pontosan tudjuk, hogy mielőtt szakemberhez fordulsz megpróbálsz majd néhány házi praktikát. Valószínűleg sokat fogsz szellőztetni, hátha kiszáradnak a falak. Az is lehet, hogy beszerzel majd egy páramentesítő gépet amelyik szárítja a levegőt, de ez tüneti megoldás lesz csak, hiszen amíg a gép szárít, a fal szívja fel a vizet. Lehet, hogy nekiállsz majd a penészt kiirtani penészirtóval, de újra és újra visszatér majd.

Ezek nem jó megoldások. Azt kell kideríteni, hogy miért vizesedik a falad. És megszüntetni

Ezért vizesedik, lesz sós a falad

Az esetek 99%-ban azért vizesedik a falad, mert vagy kihagyták a házból (az alapból vagy a falak alól) a vízszigetelést, vagy az évek alatt tönkrement. Azért lesz sós (és azért csapódnak ki rajta kristályok) mert a talajvízben többféle só is van, amelyik kikristályosodva a házad falára kerülhet.

Azt tehát már tudjuk, hogy a falad azért nedvesedik mert lassan felszívja a talajvizet. De hogyan lehet ezt megállítani?

Az utólagos vízszigetelés

Egyetlen megoldás van arra, hogy a fal vizesedését megállítsd, az pedig az, ha megállítod a víz útját. Ezt úgy a legegyszerűbb, ha utólagos vízszigeteléssel látjuk el a faladat. Erre többféle módszer van.

Az acéllemezes szigetelést olyan házakban lehet alkalmazni, ahol a fal lágy. Ilyenkor a fal vízszintes síkjába acéllemezeket tolunk, melyek útját állják a víznek. Az acéllemezek egymással fedésbe kerülnek a hibalehetőséget is kizárjuk. Nagyon ritkán alkalmazott megoldás, nem jellemző manapság.

A falinjektálás is lehet megoldás. Cement alapú vagy akár szilikonbázisú anyagot juttatunk furatokon keresztül a falba. Az anyag bejut a kapillárisokba (elzárja azokat) és így megszűnik a víz útja, nem tud többet felvenni a ház. Ennek a megoldásnak az előnye az, hogy statikailag nem rontja a házat, nem kell bontani és gyors.

Ez így van, de mi ezzel alapvetően nem nagyon foglalkozunk, illetve ez egy vegyi úton történő szigetelés, ami igazából egy marha bonyolult eljárás, le tudom írni hogy működik, de ebben van kémia, fizika, fordított ozmózis-nyomás, elektrolízis, stb.

És jórészt szintén nem szünteti meg a problémát, mert ettől még szigetelés nem lesz! És a víz másfelé fog utat találni magának, ha felfelé nem tud menni, például szétáztatja az általában szintén szigeteletlen aljzatbetont!

Lehet – végleges megoldás - az aljzatszigetelés. Ehhez fel kell törni az aljzatot, körbe kell ásni a házat, újra kell alkotni a padló rétegrendjét egészen a szerelőbetontól felfelé bitumenes vízszigeteléssel.

Jellemzően akkor már hőszigeteléssel, esztrichbetonnal, a házat pedig körbe kell ásni, és kívülről ugyanígy bitumenes szigeteléssel körbevenni. Arra rátenni a hőszigetelést, arra dörken-lemezt, megcsinálni a kulékavicsos sóderágyat, dréncsővel, és megfelelő elvezetésről gondoskodni, például a csatornába, vagy a szikkasztóba, vagy az esővíz-elvezetőbe, vagy bármibe. Akkor nem fog beázni a ház újra.

Ha a falak alatti hőszigetelés is hiányzik, akkor pedig falvágást kell csinálni, oda jöhet a fent említett acéllemez, mint kiegészítő technológia. Mi foglalkozunk például nagyon speciális elektronikus, a fordított ozmózis elvén működő és a kapillárisokban folyó víz töltési polaritását megfordító elektronikus víziszigeteléssel is, nagyon nehezen hozzáférhető helyeken, nagy, ipari létesítményeknél éri ez meg, ahol minden más megoldás elképesztő költségekkel járna, és jellemzően nagyon régen épült az épület.

Bármelyik megoldást is választjuk fontos, hogy a házad utólagos vízszigetelését minél hamarabb megold, ne rongálja a víz a faladat, és ne élj egészségtelen körülmények között. Főleg mert előbb-utóbb ettől szétrepednek a falak, az aljzat, és javíthatatlanná is válhat a házad statikailag.

Ha vizesedik a falad hívj minket és gyorsan, biztonságosan megoldjuk a problémát.

  • Blikk
  • PiacProfit
  • ProfitLine
  • KNK
  • 10perc
  • Kanizsainfo