Minden, amit az esztrich betonozásról tudni akartunk

Akik felújítási vagy építkezési munkákba kezdenek, egyre gyakrabban találkozhatnak az esztrich beton vagy betonozás kifejezéssel. Ez a technológia hazánkban csak nemrég vált népszerűvé, de számos előnye mutatja, hogy érdemes belevágni, és kifejezetten a családi házak építésekor érdemes ezt választani a hagyományos betonozás módszere helyett. De miről is van szó pontosan? 

esztrich blog

Mi az az esztrich beton?

Az esztrich szó jelentése annyit tesz, padlózat, padlófajta, kőpadlózat. Az esztrich egy különleges technológiával kialakított speciális, több réteggel biztosított finom szerkezetű anyag, ami a betonhoz hasonlóan az épületek aljzataként szolgál. Az esztrich aljzatbeton 30-50 mm rétegvastagságú, de egyes esetekben ez lehet még vékonyabb is. Gyorsan és biztosan megkötő réteget képez a padlóburkolat szerkezetére, így elsimítja a padló felületét érő terheléseket, de önálló rétegként is funkcionálhat. Egyfajta habarcs jellegű, költséghatékony anyagról beszélünk, ami tökéletes választás lehet az adott épület szerkezetének alapjául, de aljzatkiegyenlítésre is kiválóan alkalmazható. 

Az esztrich beton előállítása, előnyei

Az esztrich aljzatok két legfontosabb típusa a cementesztrich, másnéven a finombeton és az önterülő anhidrit esztrich.

A cementesztrich kötőanyagához portland cementet használnak fel, aminek fő adalékanyaga a szabályozott szemcseméretű homokos kavics. Ezt a kötőanyag vízzel elkeverve nagyjából egy hónap alatt éri el a végső szilárdságát, hasonlóan, mint a hagyományos beton. A cementesztrich maximálisan vízálló, és finom struktúrája miatt sokkal gyorsabban és könnyebben kisimítható, mint a hagyományos aljzatbeton, többek között ezért is költséghatékonyabb. Az utókezelésük sem igényel annyi permetezést, locsolást, hiszen gyorsabban válik simává. A kiegyenlítéséhez egyébként hosszú tömlőket használnak, és nem talicskával járják végig a még meg nem szilárdult betont, mert az utóbbi módszer kárt tehet a padlófűtés vezetékeiben. 

Mivel az esztrich beton keverése és kiegyenlítése speciális technológiát igényel, ezt amatőr felújítóknak nem ajánlják, viszont a minősége garantáltan jobb hosszútávon. Kifejezetten a nehezebben megközelíthető területeke betonozására is alkalmazható, például a családi házaknál, de fontos kiemelni, hogy szakértelemmel rendelkező munkásokat igényel. Azzal is számolni kell, hogy a jobb minőség mindig magasabb árat követel, így az esztrich beton egységára is drágábban beszerezhető, mint az aljzat betoné, de precízebben, vékonyabban felvihető, összefoglalva szebb és jobb végeredményt ad, tehát ebből a szempontból költséghatékonyabb is.

 

Az anhidrit esztrich fő adalékanyaga a kálium szulfát, amit vízzel és kvarchomokkal kevernek el. A végeredmény egy roppant gyorsan, akár 24 órán belül megkötő beton lesz. Hátránya viszont, hogy nem vízálló, és egy hosszabb esőzés vagy tartós nedvesség hatására tönkremehet, fontos figyelembe vennünk, hogy csak belső térben alkalmazható. Előnye még, hogy olcsóbb, mint a cementesztrich beton, mivel 30 százalékkal kevesebb anyag szükséges az előállítására. Érdemes például a padlófűtéssel ellátott belső aljzatnál alkalmazni, mivel az anhidrit vékony felületét könnyebben átmelegíti a fűtés, mintha sima betont választottunk volna. További előnye, hogy kis területeken is könnyedén kiteríthető, míg a hagyományos beton alkalmazásakor külön kell kivájni a hézagokat az épületen, ahol az ajtó vagy ablak stb. vannak. 

Az esztrich betonok típusai

alapozas

Normál esztrich beton

A normál esztrich beton 0/8mm vagy 0/4mm-es homokos kavicsból, nagy mennyiségű cementből és speciális adalékanyagokból készül. A kiegyenlítésére speciális technikát, felületkeményítős beszórást alkalmaznak. Már 4cm vastagságtól, fóliára öntve alkalmazható. Simítása a korábban leírtaknak megfelelően géppel történik, amitől a felület tömörré válik, ami jelentősen növeli az anyag szakítószilárdságát. 

Zsákos vagy silós esztrich

A zsákos vagy silós esztrich nagy előnye, hogy már 2 cm-es vastagságtól lehet vele dolgozni. Mivel előre kikevert, és ellenőrzött technikával készül, így a leghomogénebb, legsimább repedésmentes beton végeredményét adja. Kifejezetten ajánlott az alkalmazása a különböző burkolatok teherelosztó rétegeként és nehezen elérhető területeken.

Ragasztott

A ragasztott esztrich előállítása tapadóhíd segítségével történik, ami rendszerint teherhordó felülethez köt hozzá. Ezt a fajta esztrichet is kis, nehezen elérhető területeken érdemes használni, hiszen már 2-4 cm vastagsággal is lehet vele dolgozni.

Önterülő vagy gipsz esztrich

Ezzel a fajta esztrichel lehet a legvékonyabban dolgozni kifejezetten a legkényesebb belső területeken, mivel 0-5 mm- 20-50 mm között alkalmazható. Végeredménye tükörsima, vízszintes terület lesz. Fontos, hogy csak szakemberek dolgozhatnak vele, mivel a megkötési ideje is rekord sebességű.

Styropor

A styropor beton adalékanyagához rendszerint expandált polisztirol gyöngy vagy polisztirol hab alapú őrleményt használnak. Hasonlóan kis területek kitöltésére alkalmazzák 4-50cm közötti vastagságban. Előnye, hogy kis pumpákkal adagolják az adott területre, emiatt akár 50m3 beton is feldolgozható belőle naponta, ami költséghatékony az időmegtakarítás miatt. Kifejezetten ajánlják a régi fafödémek hőszigeteléséhez. 

Úsztatott

Ez a fajta esztrich kifejezetten a hő- és hangszigetelés, padlófűtés kialakítása során alkalmazható. Ez a finom szerkezetű, szabadon mozgó szigetelő réteg hosszútávon kitart, így költséghatékony. 

 

Összefoglalva az esztrich betonoknak sokkal jobb a nyomószilárdságuk és a tapadóképességük a hagyományos aljzatbetonhoz képest, valamint elérhető velük a tükörsima terület kialakítása a tapadásjavító és repedésgátló adalékanyagok miatt. Időtakarékosság szempontjából is jobban megéri, mivel az esztrich betont nem kell locsolni, míg a hagyományos betonnál ez a későbbiekben elengedhetetlen, hiszen könnyen megég és repedések alakulnak ki rajta. Mivel az esztrich betonokat rendszerint gépek segítségével dolgozzák be, ezáltal sokkal homogénebb anyag áll a rendelkezésre, ami garantáltan egyenletesebb felületet hoz létre. Bár az esztrich betonokat is be lehet szerezni zsákos kiszerelésben, mégis célszerűbb, ha ezzel foglalkozó szakértők segítségét kérjük. Alapvetően a bedolgozási sebessége is gyorsabb, mint a hagyományos betonénak, mivel az esztrich betonokkal könnyebb dolgozni. 

Végső soron az esztrich beton bár drágább, mint a sima aljzatbeton, de hosszútávon mégis olcsóbb választás lesz! Nemcsak a minősége és összetétele miatt, de azért is, mert nem hátráltatja vagy húzza el jelentősen az építkezési folyamatokat. ( A hagyományos betont például plusz 1 hónapig kell locsolni). Az esztrich tehát a legkorszerűbb, megbízhatóbb betonozási fajta jelenleg, és érdemes ezt választani egy sima és gördülékeny építkezés vagy felújítás érdekében! 

    • Blikk
    • PiacProfit
    • ProfitLine
    • KNK