A napelemes rendszer telepítése

Az már biztos, hogy akik elhatározzák, hogy mostantól a napenergiára váltanak, mind a Föld, mind a saját környezetük és pénztárcájuk szempontjából is számos pozitív változásra számíthatnak. Mind tudjuk, hogy a nap által nyert energia károsanyag- és zajmentes, sosem fogy el, és ami ezenfelül is nagyszerű benne, hogy teljesen ingyenes. 

solar-cell

Magyarországon sem új keletű a napelemek telepítése, a folyamat már az 1990-es évek óta beindult, mára pedig a legtöbb ilyen szerkezet alkalmas a családi házak tetőire történő felszerelésére is. Úgy képzeljük el, hogy egy ilyen napelem körülbelül 1,65 m2 alapterületű, maga a rendszer pedig átlagosan 24-25 m2 helyet foglal el a tetőn. 

Ha valóban eldöntöttük, hogy megújuló energiára váltunk, a következő lépésekre számíthatunk a telepítés és beszerelés kapcsán.

A helyszín felmérése, információk összegyűjtése, hivatali ügyintézés

Mielőtt bármibe is belefognánk, nagyon fontos, hogy minden információ készen álljon a jelenlegi energia fogyasztásról, szokásokról, ami nagyban befolyásolja a későbbi napenergia használatot. Ezenkívül számolni kell az elektromos művekkel való egyeztetéssel, illetve a hivatali ügyintézéssel, ami eltarthat három hónapig is. Maga a napelem beszerelése, beállítása maximum 30 nap, ami viszonylag rövid időnek minősül tekintve a bonyolult, korszerű technológiát. 

A telepítés legelső lépése, hogy a szerelők pontos méréseket végezzenek a tető típusáról, annak dőlésszögéról, statikai állapotáról, illetve terhelhetőségéről. A statikai szempont a legfontosabb, mert ha esetleg rejtett hibákkal szembesülnek a szerelők, a telepítés nem lehetséges, mert egy statikailag nem alkalmas tetőre életveszélyes a napelem szerkezet telepítése. Nagyon fontos szempont a ház tájolása is, mivel értelemszerűen a déli fekvésű ingatlanoknál legcélszerűbb a napelem telepítése. Következő szempont, hogy milyen a tető összetétele, hogy milyen rétegekből, anyagból készült a tető fedélszerkezete, héjazata, mert a telepítés technikáját e szerint határozzák meg. 

Tetőszerkezetek, melyek nem alkalmasak a napelem rendszer telepítésére

Bár a korszerű technológiának köszönhetően a legtöbb családi ház alkalmas erre a célra, de akadnak hátráltató körülmények, melyek nem teszik lehetővé, hogy minden tetőre fel lehessen szerelni a napelemeket. Ilyen hátráltató körülmény például az árnyékoltság, a tető széttagoltsága és a rossz elhelyezkedés. A megfelelő dőlésszög a 30-40 fok, és a déli tájolás. A palatetős házak esetén sem lehetséges a napelem telepítése, mivel ez a fajta tetőszerkezet túlságosan törékeny erre a célra. 

Alapvetően a napelemek telepíthetősége alkalmas lehet számos tetőfelületre, de ha ez mégsem kivitelezhető, akár földre is elhelyezhetőek a panelek (lásd napelem parkok). A tető felmérése azért is fontos, mert akár keleti vagy nyugati tájolású tetőfelületre is szerelhetőek a panelek. Ugyanis az éves megtermelhető energiamennyiség egy nyugati tetőfelületen 20%-kal kevesebb, mint egy déli tetőfelületen. Amely azt jelenti, hogy egy 10 panelből álló déli telepítésű rendszer cirka annyi áramot fog termelni, mint egy 12 panelből álló nyugati felületre telepített rendszer. A különbség mindössze két panel!

napelem

A tartósínek felszerelése

Az horganyzott acél kampók és az alumínium tartósín felszerelése nagy szakértelmet követel. Ezen elemek fogják megtartani a napelemek szerkezetét. A cseréptető a legalkalmasabb, mert így csak pár centiméter alumínium lesz látható kívülről. 

A speciális profillal kialakított alumínium tartósíneket külön erre a célra kifejlesztett rozsdamentes csavarokkal rögzítik. Nemcsak a tartósín, de a keret is alumíniumból készül, mely biztosítja a tartószerkezet hosszú élettartamát. 

A napelem táblák ás az inverter rögzítése

Ahhoz, hogy felhelyezzék a napelem táblákat, először a panelekre rögzítik a csatlakozódobozt, amire egyenként rögzítik rá a napelem táblákat. Majd a speciális szolár kábeleket kötik be, amikhez speciális vízzáró csatlakozókat használnak fel. Ezután szerelik be a napelem „szívét” az invertert, ami az egyenáramot alakítja át váltakozó árammá, hogy az alkalmazkodni tudjon a hálózathoz . Majd a kábelek és a csatlakozók segítségével rendszerbe kötik a napelemeket és az invertert.

A speciális profillal kialakított alumínium tartósíneket külön erre a célra kifejlesztett rozsdamentes csavarokkal rögzítik. Nemcsak a tartósín, de a keret is alumíniumból készül, mely biztosítja a tartószerkezet hosszú élettartamát. 

Védelmi berendezések felszerelése és a próbaüzem

A napelemek által előállított egyenáramú oldalon és az inverter váltakozó áramú oldalán is védelmi berendezéseket szükséges beépíteni, amelyek biztosítják a túláram és túlfeszültségtől való védelmet. Ezek védik az otthonunkat a napelemek felül, de védik a napelemeket a közüzem hálózat felől érkező káros hatásoktól is. Ezek a védelmi berendezések általában az inverter alatt, vagy mellett helyezkednek el két villamos dobozba szerelve. Hogy a szerelők megbizonyosodjanak a rendszer megfelelő működéséről, kipróbálják, hogy az valóban elegendő áramot képes-e adni a háznak. Ezt a folyamatot próbaüzemnek nevezik. 

A villanyóra cseréje

Az utolsó lépés, hogy lecseréljük a villanyórát. Ennek a díja már benne van a szolgáltatásban, így nem kell külön rákölteni, vagy külön szerelőt hívni. Azzal viszont érdemes számolni, hogy bár az mérőóra cseréje 3×16 amper alatt mindenhol ingyenes, azonban gyakori, hogy a meglévő villamos mérőnk nem felel meg a jelenlegi előírásoknak, ezért „szabványosítani” kell a mérőhelyet, ennek díja pedig nincs benne a szolgáltatásban, tehát plusz költségekkel járhat.

Összefoglalva a napelemes rendszer telepítése hosszútávon hatalmas előnyökkel jár, viszont csak is szakemberek segítségével történhet meg. Az elektromosság ugyanis nem játék, és a napelemek felszerelése és üzembe helyezése során számos kivitelezési hiba jöhet szóba, melyeket csak nagy szakértelemmel rendelkező személyek kerülhetnek el. Ezek között a hibák között a leggyakoribb a túl rövid sín és a helytelen panel elhelyezés, illetve a kábelek bekötése, mivel utóbbi helytelen kezelése a nagyfeszültség miatt akár életveszélyt is jelenthet.

  • Blikk
  • PiacProfit
  • ProfitLine
  • KNK
  • 10perc
  • Kanizsainfo