A könnyűszerkezetes ház előnyei (és a hátrányok is)

Nehéz dolog van ha könnyűszerkezetes házat szeretnél építtetni, bár mert szinte mindenkinek van valamilyen véleménye a könnyűszerkezetes házakról, kevesen vannak, akik véleménye megalapozott. Neked pedig nehéz eldöntened, hogy kinek higgy. Akik könnyűszerkezetes házakat építenek azok szerint kizárólag előnyei vannak, akik téglaházakat, azok lebeszélnének róla. Mi pedig elmondjuk az igazságot.

Mivel mi könnyűszerkezetes és téglaházakat is építünk, ezért úgy gondoltuk egy cikkben megírjuk neked az igazságot: íme a könnyűszerkezetes házak előnyei és a hátrányai is egy helyen.

konnyuszerkezetes-haz

A könnyűszerkezetes kezdetek.

Megközelítőleg 15 évvel ezelőtt jelentek meg Magyarországra az első könnyűszerkezetes házak és a könnyűszerkezetes technológia, ami akkor még abból állt, hogy kispaneles, vagy nagypaneles (ez a falak méretére vonatkozott) technológiával készült – a hagyományos építkezésnél 30-40%-kal olcsóbb – könnyűszerkezetes házakat kezdtek el építeni olyan cégek, amelyek azóta azért nagyrészt tönkrementek. Én több, mint 10 évig éltem könnyűszerkezetes házban. Ismerem az előnyeit és a hátrányait is, elmondom.

A könnyűszerkezetes ház marketing

A 2000-es évek elején még rendkívül szélsőséges megítélése volt a könnyűszerkezetes házaknak. Mivel hazánkban még viszonylag ismeretlen volt a technológia ezért kettészakadt az ország: az egyik fele hitt a házakban, és volt egy másik (ellenkező) oldal is, amelyik szerint össze fog dőlni és nem tartós.

Nehezítette a helyzetet, hogy annak idején a könnyűszerkezetes házak marketingje sem volt meggyőző, hiszen arra épült, hogy hogy gyorsan megépül, és olcsó: ettől pedig picit gagyinak hangzott.  Mi mégis – rengeteg vívódás után – a könnyűszerkezet mellett döntöttünk.

A szomszéd, aki belerúgott, majd kijelentette, össze fog dőlni.

Amikor a könnyűszerkezetes házunkat építettük a modern, új lakóparkban akkor (mint egy falusi disznóvágáson) összefutott a fél lakópark, és azt nézte ahogy – az ő építési technikájukhoz képest villámgyorsan – haladnak a házunk építkezési munkái. Egy csak egy (nagyon okos és ráadásul közvetlen szomszéd) volt, aki odajött, belerúgott a házfalba, majd kijelentette, hogy ez össze fog dőlni. Ennek 14 éve, a szomszéd néni már kissé megterebélyesedett, megöregedett, talán már rúgni sem tud, a ház viszont áll, gond nélkül, és van vele 10 év tapasztalatunk.

Íme könnyűszerkezetes házak előnyei, és a könnyűszerkezetes házak hátrányai.

A könnyűszerkezetes házad előnyei.

Számtalan (és valós) előnye lesz a könnyűszerkezetes házadnak, összegyűjtjük pontokban a könnyebb áttekinthetőség miatt az 5 legfontosabb előnyét.

1: A technológia miatt gyorsabban felépül majd, mint a hagyományos ház, és olcsóbb is lesz, mint a hagyományos. De nem jelentősen. Nem várhatod azt el, hogy 20-30-40%-kal legyen kedvezőbb az ár.

2: A könnyűszerkezetes ház bruttó/nettó alapterülete jobb, mint a tégláé. Egy példával mutatjuk meg. A mostani -okostégla - házunk, amiben lakunk bruttó 215 négyzetméter, nettó 185. A könnyűszerkezetes házunk bruttó 135 négyzetméter volt és nettó 121. Ez leginkább a falvastagság miatt van.

3: A könnyűszerkezetes technológia előnye, hogy az összes teherhordó fal mind külső fal, ezért belül minden falat úgy variálsz ahogy szeretnél, akár még utólag is. Ez hatalmas szabadság a későbbiekben.

4: A könnyűszerkezetes házad megjelenése modern, és kívülről soha senki nem tudja megkülönböztetni a hagyományos háztól.

5: Ma már értékálló, mert bizonyított. Tíz évvel ezelőtt egy könnyűszerkezetes ház hátrányban volt a téglaházzal szemben, 10-20% vagy akár 30%-kal is kevesebbet ért a piacon, de ez a különbség mára szinte teljesen eltűnt. (Persze maradt pár százalék)

A könnyűszerkezetes ház hátrányai

Nem szabad eltitkolni, hogy a könnyűszerkezetes házaknak vannak hátrányai (ami inkább kompromisszum, nem hátrány), és ha ezeket átgondolod, ezek is befolyásolhatják a döntésedet. Természetesen összegyűjtöttük, íme.

1: Tény, hogy a könnyűszerkezetes házad hőtároló képessége más, mint a téglaházé: könnyebben felmelegszik, és könnyebben is hűl le. Ez nyáron előny, hiszen elég a felemelegedett házat kiszellőztetni, és máris több fokot csökken a hőmérséklet, télen viszont hátrány, hogy ha kikapcsolod a fűtést, a ház érezhetően gyorsabban hűl ki, mint a tégla. (Ezen szigeteléssel persze segíthetsz és semmi okod kikapcsolni a fűtést, de ha megtennéd ezt tapasztalnád)

2: Hátrányként szokták emlegetni a „kongó” falakat. Tény, hogy ha egy könnyűszerkezetes ház falának nekimész (vagy mint ahogy az idióta szomszéd belerúg) „kongó” hangja lesz. Ez persze nem azt jelenti, hogy megsérül, vagy hogy kevésbé tartós, csak, hogy kong. Ahogy – ha emeletes könnyűszerkezetes házat építesz - az emeleten szükséges lehet egy zajszigetelő lépésálló szigetelésre.

3: Egy könnyűszerkezetes házba jobban behallani a külső zajokat. Ezt azonban ne úgy képzeld el, hogy ha esik a hó hallod a házadban, de kicsit talán kevésbé jó hangszigetelő, mint a kőházad

Most, hogy már ismered a könnyűszerkezetes házak előnyeit és a hátrányait felelős döntést tudsz hozni, hogy milyen technológiát szeretnél. Ha további szakmai segítségre van szükséged írj nekünk, vagy keress minket telefonon, segítünk!

  • Blikk
  • PiacProfit
  • ProfitLine
  • KNK
  • 10perc
  • Kanizsainfo