5 ok amiért érdemes könnyűszerkezetes házat építened!

Több mint 10 évig éltem könnyűszerkezetes házban, ezalatt mindent megtapasztaltam: az összes előnyét és hátrányát, ami alapján bátran állíthatom, hogy a könnyűszerkezetes házak körül terjedő tévhitek nagy része nem igaz. Ebben a cikkben a kendőzetlen igazságot fogod olvasni és segít eldönteni neked, hogy ezt a technológiát válaszd-e?

 

Mi az, amit sosem fog megtörténni a könnyűszerkezetes házaddal?

Ha valaha valakinek elmondod, hogy gondolkodtál, és úgy döntöttél, hogy könnyűszerkezetes házban szeretnél élni, azonnal rengeteg sztereotípiát fog felsorolni.

Fából van, elviszi a vihar, láttuk Amerikában is mi történik velük – mondják majd. Ha nem a vihar viszi el, akkor megeszik az egerek, hiszen simán átrágják a faladat- vélik egyesek. Maximum pár év és össze fog dőlni, arról nem is beszélve, hogy nagyon gyorsan csökken az értéke – mondja majd az „ingatlanszakértő”. Sőt, eleve sokkal kevesebbet ér, mint a kőből készült ház – vélekednek.

konnyuszerkezetes-haz

Ezeket az ellenérveket mi is hónapokon keresztül hallgattuk, mielőtt felépült a könnyűszerkezetes házunk, de az egészből semmi nem igaz, és egyetlen pont sem valósult meg. Egyrészt hazánkban nincsenek tornádók ezért nincs 200 km/órás szél, olyan, ami az amerikai (egyébként jellemzően még csak nem is könnyűszerkezetes, hanem favázas) házakat elsöpri. Egerünk 13 év alatt egyszer volt, akkor is a padláson (ahonnan nem tudott lejönni) az azonban igaz, hogy egy kicsivel kevesebbet ér, mint a téglaház. Na, de kevesebbe is került felépíteni.

Most, hogy tisztáztuk azokat a kérdéseket, amikkel megbélyegzik ezeket a házakat, jöjjön az igazság.

 

Élet egy könnyűszerkezetes házban

Több, mint 10 évig éltünk egy könnyűszerkezetes házban.

Az építéséről egyetlen mondatot kell mondanom: amikor megjött a gyárban legyártott panel a fél lakópark összeszaladt, és döbbenten figyelte azt, ahogy a darukkal egymásba illesztik az egyébként milliméter pontosan elkészített falakat. A mi házunk előregyártott nagypaneles technológia volt, a mai könnyűszerkezetes házak jellemző többségét máshogy építik, de gyorsan elkészül majd a tiéd is. Gyakran sokkal gyorsabban, mint egy téglaház.

A mai könnyűszerkezetes házakról már sem kívülről, a homlokzatáról, sem bent a házban senki nem tudná megmondani, hogy könnyűszerkezetes, hiszen ez sem kívülről sem belülről nem látszik. Az egyetlen árulkodó jel mindössze az, hogy a falak (legalább is a miénkben) picit kongtak, nem úgy mint a téglafal, de nagyon ritkán ütögettük a falakat, és te sem fogod.

De milyen előnyei vannak egy könnyűszerkezetes háznak, és mik a könnyűszerkezetes házak hátrányai? Íme.

 

A könnyűszerkezetes ház előnyei

A könnyűszerkezetes házaknak számtalan előnye van. Egyrészt ugyanakkora bruttó alapterület sokkal nagyobb (akár 10%-kal több) nettó alapterületet ad. Előnye, hogy minden derékszög, párhuzamos, és egyenes lesz, egy téglaháznál vannak kisebb hibák. Az is előnye a könnyűszerkezetes házaknak, hogy gyorsabban és (viszonylag) olcsóbban épülnek fel, mint a téglaházak. Ha félsz a penésztől az allergén anyagoktól akkor ez lesz a te technológiád, mert könnyűszerkezetes házakban nincsenek allergén anyagok és mivel száraztechnológiával épülnek, ezért nem kell tartanod a vizesedéstől, penészesedéstől sem. Fontos, hogy ezekre a házakra ugyanolyan szigorú szabályok vonatkoznak, mint a többire, ezért semmivel nem gyúlékonyabbak, tűzveszélyesebbek, mint a tégla (a mi házunkban például volt kandalló is). A szerkezetet – gyakran – speciális gomba, és rágcsálóirtó anyagokkal kezelik, ezért a rágcsálók, bogarak nem mennek be. Nekünk nagyon tetszett, hogy a gipszkartonba minden további nélkül be lehetett verni egy szöget, nem kellett hozzá ütvefúró.

 

A könnyűszerkezetes ház hátrányai

A könnyűszerkezetes háznak kettő hátránya van. Az egyik az, hogy a hőtartása kisebb, mint egy téglaházé. Ez nem azt jelenti, hogy drágább fenntartani, hanem azt, hogy máshogy kell fűteni. A könnyűszerkezetes ház gyorsan felfűthető, de ha lekapcsolod a fűtést hamarabb kihűl mint a tégla. (Ez egyébként nyáron éppen az előnye, mert bár felmelegszik, este 10 perces szellőztetéssel le tudod hűteni, nem úgy mint a felmelegedett falú kőházadat).

Hátrányként szokták említeni azt is, hogy nehezebb eladni és kevesebbet ér, mint egy ugyanolyan kőház. Ez azonban nem feltétlen igaz: mi 4 hét alatt adtuk el, kicsit drágábban, mint a mellettünk álló (igaz 5 évvel öregebb) kőházat.

Ha szeretnél mindent megtudni a könnyűszerkezetes házakról, akkor kattints, és vedd fel velünk a kapcsolatot.

  • Blikk
  • PiacProfit
  • ProfitLine
  • KNK
  • 10perc
  • Kanizsainfo